Zondag 29 mei was de feestelijke uitreiking van de Galatea Kunstprijs 2022 in Slot Zeist aan de Iraans-Koerdische kunstenares Astera Mortezai door Remko de Haan, hoofd van directie erfgoed en kunsten van OC&W.  Deze gebeurtenis werd muzikaal omlijst door Mykhailo Bylich en Andrii Vasin van het Kyiv ensemble uit Kyiv. Ook de verrassende en verbindende contacten van deelnemende kunstenaars met elkaar en met bezoekers droegen bij aan het feestelijke karakter van deze bijzondere gebeurtenis.

Astera Mortezai
Uit  de deelnemende kunstenaars van de tentoonstelling ‘Tot Slot-Vrijheid’ is Astera Mortezai uitgekozen als winnaar van de Galatea Kunstprijs 2022. Haar inzending voor deze expositie bestaat uit drie verschillende kunstwerken.

Een kunstwerk (Displacement Constellation) is interactief en wordt gemaakt in samenspraak met het publiek: iedere bezoeker kan een paspoort laten maken waarin de grenzen worden beschrevene die iemand in zijn of haar leven passeert, fysiek, psychische, emotioneel. Het levert de bezoeker een mooi boekje op, maar tevens inzicht in het eigen leven.

Een ander kunstwerk (monsieur Loyal) confronteert de bezoeker met een hologram van een dominante man, die als een soort spreekstalmeester in een circus, de bezoeker de opdracht geeft iets te vertellen over de reden van zijn of haar aanwezigheid in Nederland. Op deze wijze worden ook de vluchtelingen steeds weer geconfronteerd met mensen die vragen wat ze hier komen doen.

In combinatie met de andere kunstwerken op de tentoonstelling Tot Slot-Vrijheid biedt dit werk een verrassende nieuwe blik op het vluchtelingenvraagstuk. Soms mooi, soms schrijnend, maar voor wie er ontvankelijk voor wil zijn, altijd aangrijpend.

Galatea Kunstprijs
Deze kunstprijs is een initiatief van de Galatea Foundation ter ondersteuning van gevluchte kunstenaars in Nederland en de tentoonstelling

De ze prijs wordt ieder jaar uitgereikt aan een deelnemer van de jaarlijkse Galatea tentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt steeds op een andere locatie in Nederland georganiseerd. Vorig jaar was deze tentoonstelling te zien in Landhuis Oud Amelisweerd in Bunnik bij Utrecht. Volgend jaar is deze tentoonstelling te zien in het Dordrechts Museum. Dit jaar is deze tentoonstelling, getiteld Tot Slot-Vrijheid te zien in Slot Zeist tot en met 26 juni 2022.

Tot Slot-Vrijheid
Aan de huidige tentoonstelling in Slot Zeist wordt deelgenomen door elf kunstenaars deel met een recent migratieverleden. In de meeste gevallen zijn zij in hun land van herkomst opgeleid en hebben zij daar naam gemaakt als kunstenaar. Maar in Nederland, hun nieuwe vaderland, dreigen zij ten onrechte in de vergetelheid terecht te komen. Om deze kunstenaars, die nieuw zijn in Nederland, een podium te bieden organiseert de Galatea Foundation verschillende activiteiten, waaronder deze jaarlijkse tentoonstelling.

Tot Slot-Vrijheid- Slot Zeist-Zinzendorflaan 1, Zeist
13 mei t/m 26 juni 2022
Open: di. – zo. Van 11 tot 17 uur
www.slotzeist.nl & www.galateafoundation.org